سیگار کشیدن حداقل به ۱۳ شکل می تواند روی ظاهر شما تاثیر منفی بگذارد

● ورم زیر چشم

حتما توجه کرده اید در شب هایی که خواب خوب و راحتی ندارید پوست شما در روز بعد شادابی کافی ندارد و احتمالا زیر چشمانتان ورم می کند. مطالعه ای در دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهد سیگاری ها ۴برابر غیرسیگاری ها بعد از خواب شبانه احساس خستگی می کنند. به نظر می رسد کاهش میزان نیکوتین بدن در هنگام خواب باعث ناآرامی و بدخوابی می شود.

 

● پسوریازیس

بیماری پسوریازیس یا داءالصدف بیماری التهابی مزمن پوست است که با برجستگی های نسبتاً وسیع قرمزرنگ همراه پوسته های لایه لایه و نقره ای پوست در زانوها وآرنج ها همراه است. اگر شما سیگاری باشید احتمال ابتلا به این بیماری بسیار افزایش پیدا می کند. نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد اگر شما در روز یک بسته سیگار بکشید و این کار را به مدت ۱۰ سال ادامه بدهید، احتمال ابتلا به این بیماری تا ۲۰درصد افزایش پیدا می کند و در صورتی که بین ۱۱ تا ۲۰ سال عادت به کشیدن سیگار دارید احتمال ابتلا به پسوریازیس ۶۰ درصد افزایش پیدا می کند.

 

● زردی دندان ها

نیکوتین داخل سیگار می تواند دندان های شما را زرد کرده و به شدت روی زیبایی آن تاثیر منفی داشته باشد. به این ترتیب باید به هزینه خرید و دود کردن سیگارهای خود، هزینه جرم گیری و سفید کردن دندان های تان را نیز اضافه کنید.

سیگار کشیدن خطر ابتلا به تمام مشکلات و بیماری های دهانی و دندانی از جمله سرطان دهان و بیماری های لثه را افزایش می دهد. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ و در کشور انگلستان انجام شد، مشخص شد سیگاری ها با احتمال ۶ برابر بیش تر از غیرسیگاری ها ممکن است به بیماری های لثه دچار شوند.

 

● پیری زودرس پوست

همه ما به افراد مسن احترام می گذاریم و چین و چروک های روی صورت آن ها را نشانه ای از تجربه می دانیم. اما چهره یک جوان که بر اثر کشیدن سیگار، چهره اش چین خورده است، قابل احترام نیست. پزشکان بر سر این موضوع به توافق رسیده اند که سیگار کشیدن روند پیر شدن را تسریع می کند و به همین دلیل سیگاری ها به طور متوسط ۴/۱ سال از غیر سیگاری های هم سن خود پیرتر به نظر می رسند. دلیل اصلی چروک شدن پوست این است که سیگار کشیدن در رسیدن مواد مغذی خون که بافت پوست را انعطاف پذیر و سالم نگاه می دارد اختلال ایجاد می کند.

 

● زردی سرانگشت ها

نیکوتین موجود در سیگار نه تنها دندان ها (و البته دیوار خانه) را قهوه ای رنگ می کند، بلکه نقش بسیار مهمی در لکه دار شدن و زرد شدن انگشتان دست شما دارد. البته برای از بین بردن این لکه ها روش های خانگی مانند آب لیمو، محلول های از بین برنده لک و سفیدکننده و حتی کشیدن سیم ظرفشویی روی پوست وجود دارد. اما به نظر شما، ترک سیگار راه حل راحت تر و کم دردسرتری نیست؟

 

● نازک شدن موها

سیگار روی موهای سر نیز اثرات مخربی دارد. کارشناسان معتقدند مواد شیمیایی سمی در سیگار می تواند به دی.ان.ای های فولیکول مو آسیب رسانده و هم چنین باعث تولید رادیکال های آزاد شده که تاثیر مخربی روی سلول های بدن دارند. در نتیجه موهای افراد سیگاری زود تر شروع به نازک شدن کرده و زودتر از غیرسیگاری ها خاکستری رنگ می شود. البته ریزش مو هم یکی دیگر از عوارض مصرف سیگار است. نتایج یک بررسی در تایوان که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، نشان می دهد سیگاری ها با احتمال ۲برابر بیش تر نسبت به افراد غیرسیگاری ممکن است دچار ریزش مو بشوند. البته در این تحقیق فاکتورهایی مانند سن و عوامل ژنتیکی که باعث افزایش خطر ریزش مو می شوند نیز لحاظ شده بود.

 

● دیر خوب شدن زخم ها

نیکوتین باعث انقباض و تنگی عروق بدن می شود. باریک شدن رگ های خونی می تواند جریان خون را در رگ های بسیار ریزی که در صورت و دیگر قسمت های بدن وجود دارد محدود کرده و آن ها را از اکسیژن مورد نیازشان محروم کند. این باعث می شود که زخم های شما دیرتر از حد معمول التیام پیدا می کنند. علاوه بر این اگر شما به قسمتی از بدن خود آسیب برسانید، جای جراحت شما نسبت به غیرسیگاری های بزرگ تر و قرمزتر خواهد بود. چندین مطالعه نشان می دهد سیگاری ها بعد از جراحی هایی مانند کشیدن پوست صورت، کشیدن دندان یا اعمال جراحی دندان به خوبی بهبود پیدا نمی کنند. البته برای از بین بردن چین و چروک صورت خود نیز خیلی به جراحی های زیبایی مانند کشیدن پوست امیدوار نباشید.چرا که در افراد سیگاری این گونه اعمال دشوارتر و درصد موفقیت آن کم تر از حد معمول است.

 

● تیره شدن پوست صورت

تا حالا توجه کرده اید که پوست سیگاری ها معمولا تیره و خسته به نظر می رسد؟ در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ انجام شد بسیاری از افرادی که در تحقیق شرکت داشتند چین و چروک، لاغری و پوست تیره رنگ را از خصوصیات افراد سیگاری دانسته اند. دود سیگار شامل مونوکسید کربن است که جایگزین اکسیژن پوست می شود. هم چنین نیکوتین با کاهش جریان خون باعث خشکی و رنگ پریدگی پوست صورت می شود. سیگار کشیدن هم چنین بسیاری از مواد مغذی بدن مانند ویتامین C را در بدن کاهش می دهد که نقش مهمی در مراقبت و بهبود آسیب های پوستی بازی می کند.

 

● زگیل ها

به دلایلی که چندان مشخص نیست، سیگاری ها بیش تر از غیرسیگاری ها مستعد ابتلا به عفونت با ویروس پاپیلوما هستند که می تواند باعث بروز زگیل در بدن و از جمله در ناحیه تناسلی شود. اگرچه زگیل های ناحیه تناسلی معمولا توسط انواع خاصی از HPVها منتقل می شوند، اما سیگار کشیدن نیز یک فاکتور خطرزا محسوب می شود. نتایج یک بررسی نشان می دهد زنان سیگاری با احتمال ۴ برابر بیش تر نسبت به غیرسیگاری ها ممکن است به زگیل های ناحیه تناسلی دچار شوند.

 

● سرطان پوست

سیگار مهم ترین دلیل ابتلا به سرطان های دهان، گلو و ریه است و خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ نشان می دهد سیگاری ها با احتمال ۳ برابر بیشتر از سایرین به سرطان های پوستی مبتلا می شوند.

ترک های پوستینیکوتین سیگار می تواند به بافت پوست آسیب وارد کرده و باعث از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست شود. هرکسی ممکن است با افزایش سریع وزن که برای مثال در دوران بارداری اتفاق می افتد دچار ترک های پوستی شود، اما میزان و شدت آن در افراد سیگاری بسیار بیشتر خواهد بود.

از دست رفتن تناسب اندامسیگار کشیدن باعث کاهش اشتها می شود و به همین دلیل معمولا سیگاری ها وزن کم تری نسبت به غیرسیگاری ها دارند. اما با این حال نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان داد، سیگاری ها چربی های احشایی بیش تری در مقایسه با افراد غیرسیگاری دارند. این چربی در داخل اعضای داخلی بدن شما حرکت می کند و می تواند در قسمت های میانی بدن انباشته شود که علاوه بر چاق شدن این قسمت ها، خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت را نیز افزایش می دهد.

 

● آب مروارید

بیش از نیمی از آمریکایی ها تا سن ۸۰ سالگی دچار درجات مختلفی از بیماری آب مروارید می شوند. البته احتمال ابتلا به این بیماری در سیگاری ها بیشتر است. در حقیقت سیگارکشیدن های مداوم می تواند خطر ابتلا به آب مروارید را تا ۲۲درصد افزایش دهد. البته ترک سیگار برای پیشگیری از این بیماری هیچ گاه دیر نیست. در ابتلا به این بیماری میزان سیگاری که شما کشیده اید بسیار مهم تر از طول مدتی است که سیگاری بوده اید.

 

   منبع: فاکس‌نیوز

/ 1 نظر / 754 بازدید
شبنم

سلام مطالبتون واقعاخوب بود.خیلی برای تحقیقاتم کمک کرد.تشکر[لبخند]