بسم الله الرحمن الرحیم


+ شیوه خوب خوابیدن

بارها از فواید خواب کافی و آرام شبانه صحبت شده است. اما کمبود خواب نیز عوارضی برای شما ایجاد خواهد کرد که بهتر است نسبت به آنها آگاه باشید.طبق مطالعات صورت گرفته در این زمینه، افرادی که خواب کافی و مناسبی ندارند، زمانی که در معرض ویروس‌هایی نظیر سرما‌خوردگی قرار می‌گیرند، بیشتر از سایرین به بیماری مبتلا می‌شوند. همچنین در صورت ابتلا به بیماری، دوران بهبود آنها نیز طولانی‌تر خواهد بود.
نکاتی برای داشتن خوابی آرام و راحت
اگر شما هم برای یک خواب آرام مشکل دارید، با رعایت نکاتی ساده می‌توانید به خوابی بهتر و عمیق‌تر دست یابید:


▪ کاهش مصرف کافئین: بهتر است که برای داشتن یک خواب راحت، کمتر از مواد حاوی کافئین استفاده کنید. اثرات کافئین بیشتر از آنچه فکر کنید حتی گاهی تا ۸ ساعت پس از مصرف نیز در بدن باقی می‌ماند. بنابراین عدم مصرف مواد حاوی کافئین مانند قهوه به مدت ۴ تا ۶ ساعت قبل از زمان خواب می‌تواند به خواب بهتر شما کمک کند.
▪ ایجاد آرامش قبل از خواب: استرس و تنش‌های ایجاد‌شده در طول روز نه‌تنها شما را آزرده می‌سازد، بلکه خواب آرام شما را هم مختل خواهد کرد. پس بهتر است که میان تنش‌های ایجاد شده در طول روز و زمان خواب فاصله‌ای ایجاد کنید. شیوه‌های متفاوتی برای این کار وجود دارد، برخی یادداشت کردن مسائل طی روز و ارائه راهکاری برای مقابله با آن، عده‌ای استفاده از دعا و نیایش، گروهی مدیتیشن و برخی نیز یک دوش آب گرم را راه‌حل مناسبی می‌دانند.
▪ ورزش کردن: ورزش مرتب و همیشگی به داشتن خواب آرام و راحت کمک می‌کند. زمان‌بندی و شدت تمرینات، نقشی اساسی در تاثیر آن بر خواب راحت خواهد داشت. اما اگر شما فردی هستید که پس از انجام تمرینات بدنی انرژی پیدا کرده و سر ‌حال می‌شوید، بهتر است هنگام غروب و قبل از خواب ورزش نکنید.
▪ فضای خواب مناسب: هنگام خواب و استراحت، اتاق را آرام، راحت و تاریک کنید. برخی از افراد با اندکی نور یا صدا بی‌خواب می‌شوند مانند نور تلویزیون یا صدای گربه در خیابان. پس بهتر است از گوشی، پرده کلفت و... استفاده کنید تا فضا برای خواب هرچه بهتر و راحت‌تر شود. همچنین سعی کنید دمای اتاق نیز دمایی متعادل باشد، نه خیلی گرم و نه خیلی سرد.
▪ تغذیه مناسب: گرسنه بودن هنگام خواب یا مصرف غذایی سنگین قبل از خواب، می‌توانند خواب آرام و عمیق شما را مختل سازند. برخی از انواع مواد غذایی نیز برای داشتن یک خواب راحت به کمک شما خواهند آمد مانند یک لیوان شیر، تخم‌مرغ یا موز.
▪ کاهش نیکوتین: سیگار کشیدن قبل از خواب علی‌رغم این‌که ممکن است احساس خوبی به شما بدهد، باعث بی‌خوابی شما می‌شود. تاثیر نیکوتین مانند کافئین است.
▪ چرت نزنید: چرت زدن طی روز فقط شرایط را بدتر می‌کند. اگر هم می‌خواهید درطول روز کمی استراحت کنید، مدت خیلی کوتاهی (۱۵ تا ۲۰‌دقیقه) بخوابید. همین مدت کوتاه نیز می‌تواند حال شما را بهتر کند.
همچنین بهتر است که ساعت خوابیدن و بیدار شدن شما تغییر خاصی نداشته باشد. این‌گونه راحت‌تر می‌توانید هنگام شب به خواب بروید.در ضمن خواب زیاد و بیش از حد نیز می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند، پس همیشه تعادل را رعایت کنید.

منبع: mayoclinic.com

نویسنده : حمید رضا ثابتی ; ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٢/۱٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک